Jak zostać geodetą?

Zawód geodety nadal jest dość niepopularny, a edukacja w tym zakresie nie należy do najłatwiejszych. Z jednej strony trzeba włożyć wiele wysiłku, aby wykształcić się w tym kierunku, z drugiej jednak powraca on pod postacią satysfakcji z wykonywanego zawodu oraz dobrych zarobków. Zastanawiasz się, czym zajmuje się geodeta i jak można nim zostać? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.

Firmy takie jak https://arc-studio.pl/ to potencjalne miejsce pracy dla przyszłych geodetów. Firma prowadzi pomiary na terenie całego kraju, więc to bardzo duże pole do popisu i rozwoju swoich umiejętności. Dodatkowo, pracując tam istnieje szansa wzięcia udziału w emocjonujących projektach.

Technikum geodezyjne

Pierwszym krokiem, który może przygotować do pracy geodety jest nauka w technikum o profilu geodezyjnym. W takiej szkole istnieje szansa uzyskania kwalifikacji zawodowych uprawniających do wykonywania tego zawodu. Teraz nauka w technikum trwa pięć lat i kończy się egzaminem zawodowym oraz maturą. Jest to kierunek techniczny, więc raczej przeznaczony dla osób, które dobrze radzą sobie z matematyką oraz lubią geografię.

Studia geodezyjne

Można podjąć również studia na kierunku geodezja. Kierunek o takiej nazwie znajduje się na politechnice, więc kończy się uzyskaniem tytułu inżyniera po trzech i pół roku nauki. Warunkiem dostanie się na takie studia jest konieczność zdania matury. Większość uczelni wymaga zdania egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym oraz z geografii. Dodatkowo, zawsze mile widziane jest zdanie również fizyki, biologii oraz oczywiście angielskiego. Studia dostępne są zarówno w trybie zaocznym, jak i stacjonarnym.

Czy warto zostać geodetą?

Zdecydowanie warto. Przede wszystkim nauka oraz studia na tym kierunku są bardzo ciekawe. Dodatkowo, po ich ukończeniu można dostać się do satysfakcjonującej oraz dobrze płatnej pracy. Geodeci biorą udział w budowaniu dróg na terenie całej Europy – pracę można znaleźć nie tylko w Polsce.