Dieta a zdrowie psychiczne: Związki między żywieniem a zdrowiem umysłu
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie psychiczne. Nie tylko dbają o odpowiednią ilość snu i aktywność fizyczną, ale także o to co jedzą. Okazuje się, że dieta ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego umysłu. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najważniejsze związki między żywieniem a zdrowiem umysłu, a także polecane produkty i dieta dla poprawy naszego samopoczucia psychicznego.
1. Żywienie a zdrowie psychiczne
Istnieje wiele badań na temat związku między dietą a zdrowiem psychicznym. Wynika z nich, iż dieta ma wpływ na nasze samopoczucie, skłonności do chorób psychicznych, a nawet na rozwój chorób neurodegeneracyjnych (takich jak choroba Alzheimera). Okazuje się, że nasza dieta ma wpływ na poziom hormonów i neuroprzekaźników w mózgu oraz na stan zapalny organizmu. Oto najważniejsze związki między żywieniem i zdrowiem psychicznym:
1. Produkty, które wpływają pozytywnie na zdrowie psychiczne
Istnieje wiele produktów, które występują w diecie typu śródziemnomorskiego i polecane są dla poprawy zdrowia psychicznego. Są to między innymi: owoce morza, orzechy, fasola, warzywa zielone liściaste, awokado, oliwa z oliwek i nasiona chia. Oto lista produktów, które wpływają pozytywnie na zdrowie psychiczne z powodu składników odżywczych:
– Owoce morza: bogate w jod, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy, która wpływa na wydzielanie hormonów mózgowych, takich jak serotonina i dopamina. Znajdują się w nich również kwasy tłuszczowe omega-3, które pomagają w leczeniu chorób psychicznych, takich jak depresja i lęki.
– Orzechy: bogate w tłuszcze, białka i witaminy B6, wpływają na produkcję serotoniny, co pomaga w walce z depresją. Nasiona dyni i słonecznika mają również właściwości przeciwdepresyjne ze względu na obecność aminokwasu tryptofanu, który poprawia nastrój.
– Fasola: zawiera błonnik, białko i wiele witamin, takich jak witamina B6, kwas foliowy i magnez. Pomaga w walce z depresją i lękami, stabilizuje poziom cukru we krwi i wpływa na produkcję serotoniny.
– Warzywa zielone liściaste: bogate w foliany, żelazo i witaminy B. Pomagają w walce z depresją i lękami, a także wpływają na produkcję serotoniny i dopaminy.
– Awokado: zawiera kwas foliowy, potas, witaminę E i K. Pomaga w walce z depresją i lękami, a także poprawia pamięć i koncentrację.
– Oliwa z oliwek: zawiera kwasy tłuszczowe, które pomagają w zapobieganiu chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Alzheimera.
– Nasiona chia: bogate w błonnik, białko i kwasy tłuszczowe omega-3, wpływają na produkcję serotoniny i zapobiegają chorobom neurodegeneracyjnym.
1. Dieta dla zdrowia psychicznego
Zarówno dieta typu śródziemnomorskiego, jak i dieta DASH mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. W diecie typu śródziemnomorskiego składniki odżywcze pochodzą między innymi z owoców, warzyw, ryb, orzechów, oliwy z oliwek i soczewicy, a w diecie DASH z warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, ryb, orzechów i nasion. W obu dietach ważne jest spożywanie produktów z niską zawartością tłuszczów nasyconych i soli oraz wysoką zawartością błonnika i składników odżywczych. Inną dietą, która polecana jest dla zdrowia psychicznego, jest dieta MIND, łącząca elementy diet DASH i śródziemnomorskiej.
1. Produkty, które warto unikać
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie produkty należy unikać dla zdrowia psychicznego. Jednakże, wiele badań pokazuje, iż produkty wysoko przetworzone, pełne cukru i tłuszczów nasyconych, jak również alkohol i napoje gazowane, nie wpływają pozytywnie na nasz samopoczucie psychiczne. Spożywanie zbyt dużych ilości kofeiny również może prowadzić do zaburzeń nastroju.
1. Podsumowanie
Dieta ma wpływ na wiele obszarów naszego życia, w tym na nasze zdrowie psychiczne. Wybierając odpowiednie produkty, takie jak owoce morza, orzechy, fasolę, warzywa zielone liściaste, awokado, oliwę z oliwek i nasiona chia, możemy poprawić nasze samopoczucie i zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym. Diety typu śródziemnomorskiego, DASH i MIND są polecane dla zdrowia psychicznego. Warto również unikać produktów wysoko przetworzonych, pełnych cukru i tłuszczów nasyconych oraz alkoholu i kofeiny.
Artykuł powstał we współpracy z infoustka.pl