Dieta bez laktozy: Przewodnik dla osób z nietolerancją laktozy

Dieta bez laktozy: przewodnik dla osób z nietolerancją laktozy

Wprowadzenie
Z nietolerancją laktozy boryka się coraz więcej osób. Laktoza, czyli cukier mleczny, może powodować u nich problemy trawienne, takie jak bóle brzucha, wzdęcia, biegunki czy nudności. Dlatego też wiele osób zmuszonych jest do wprowadzenia diety bez laktozy. Co warto wiedzieć na jej temat?

Czym jest nietolerancja laktozy?
Nietolerancja laktozy to zaburzenie, które polega na braku lub niedoborze enzymu trawienia – laktazy. Skutkuje to niemożnością trawienia laktozy, czyli cukru mlecznego, który znajduje się w produktach mlecznych. W efekcie dochodzi do wystąpienia objawów nietolerancji laktozy, takich jak bóle brzucha, wzdęcia, biegunki czy nudności.

Jakie produkty mleczne trzeba wyeliminować?
Jeśli chodzi o produkty mleczne, które należy wyeliminować z diety, to poza mlekiem, kefirem i jogurtem, także mleczne sery, a także produkty wypiekane na bazie mleka, takie jak ciasta czy bułki. warto jednak pamiętać, że wiele produktów spożywczych skrywa w sobie laktozę w formie składników dodanych. Należą do nich między innymi sosy, zupy, słodycze, czy gotowe dania.

Jak kompensować brak w diecie wapnia?
Wyłączenie z diety produktów mlecznych skutkuje brakiem wapnia, które jest kluczowe dla zdrowych kości, dlatego warto sięgać po inne produkty bogate w ten składnik. Są to między innymi orzechy, nasiona, ryby, brokuły, fasola czy tofu.

Co można jeść?
W diecie bez laktozy można sięgać po wiele produktów, które nie zawierają laktozy lub w minimalnych ilościach. Są to między innymi mięsa, ryby, warzywa, owoce, ryże, kasze, makarony z jajek lub bez, oleje roślinne, herbata, czarna kawa i wiele innych.

Jak czytać etykiety?
Kiedy robimy zakupy, warto dokładnie czytać etykiety, aby uniknąć produktów z dodatkiem laktozy. Ważne jest, aby szukać informacji dotyczących zawartości laktozy, która często bywa zagadkowo ukryta pod określeniami w rodzaju: mleko w proszku, mleczany, serwatka lub proteiny mleczne.

Podsumowanie
Dieta bez laktozy to wyzwanie, ale możliwe do zrealizowania. Wymaga nieco więcej zaangażowania i odwagi, ale efektem może być znaczna poprawa zdrowia i samopoczucia. Ważne jest również, aby konsultować się z dietetykiem, który pomoże nam ułożyć odpowiedni jadłospis i zapewnić odpowiednią ilość składników odżywczych.

Artykuł powstał we współpracy z www.slodkieatelier.pl